Multi-Lite – prekrasna i funkcionalna svjetiljka Louisa Weisdorfa
Danski arhitekt i tehnički crtač; Louis Weisdorf, stoji iza velikog broja ikoničnih klasika dizajna unutar rasvjete. Jedna od najpopularnijih lampi; Multi-Lite privjesak, dizajnirao je 1972. godine, gdje ga je proizvodila Lyfa u dvije različite kombinacije boja; bijela s kromiranim prstenom ili verzija od mesinga s bijelom unutrašnjosti. Od 2016. godine svjetiljku proizvodi danska tvrtka za rasvjetu; Gubi, u bliskoj suradnji s Louisom Weisdorfom. Uz originalnu kombinaciju boja, svjetiljka je sada dostupna u nekoliko različitih boja.
Lampa različitog izgleda
Prema Louisu Weisdorfu, svjetiljke su uglavnom statične u svom obliku i izrazu – nakon što su dizajnirane, puštene u proizvodnju i instalirane u domu, one su ono što jesu! Sa željom da napravi svjetiljku koja može više od toga, krenuo je s dizajnom svjetiljke u kojoj korisnik može dati svoj pečat dizajnu. Cilj je bio da lampa bude lako promjenjiva kada želite raznolikost ili imate potrebu za njom: "Tada sam došao na ideju da napravim Multi-Lite, sa zaslonima koji se mogu rotirati u različite položaje, pri čemu izgled svjetiljke se značajno mijenja i svjetlost se baca u novim smjerovima. A moja teorija o potrebi kupaca da sami mogu utjecati na izgled svoje svjetiljke očito je točna".
Karakteristični abažur sastoji se od nekoliko različitih elemenata; dva cilindrična sjenila u sredini koja skrivaju izvor svjetla u sredini i omogućavaju svjetlo prema gore i dolje. Svaki od dva vanjska zaslona u obliku je četvrtine sfere i može se rotirati oko središnje osi svjetiljke. Na taj se način mogu postaviti tako da tvore polukuglu koja propušta svjetlost odozdo ili odozgo. Dva se zaslona podešavaju neovisno jedan o drugome i stoga vam omogućuju da ih postavite u asimetričan položaj, što ne samo da svjetiljci daje uzbudljiv i privlačan izgled, već istovremeno stvara i uzbudljivo asimetrično svjetlo.
Pogledajte cijelu seriju ovdje, koja se danas sastoji od visilice u dvije različite veličine, kao i stolne lampe i podne lampe.
)
)
Interes Louisa Weisdorfa za oblik i dizajn
Louisu Weisdorfu je vrlo rano postalo jasno da ima osjećaj za prostor i da ga može vizualizirati. Dva vrlo važna preduvjeta za rad s formom i dizajnom. Istodobno, imao je urođenu potrebu mijenjati izgled i poboljšavati funkciju stvari oko sebe, pa je očito da je postao dizajner. Stoga se školovao na Arhitektonskom fakultetu Akademije likovnih umjetnosti, gdje je obrazovanje u to vrijeme još uključivalo i industrijski dizajn.
“To što sam se počela baviti dizajnom rasvjete bila je pomalo slučajnost. U jednom trenutku sam došao raditi za PH (Poul Henningsen), a kasnije i za Verner Panton. Osobito sam uzeo k srcu PH-ove principe za svjetiljke koje štite izvor svjetlosti tako da ne zasljepljuje”. Priča u intervjuu i dodaje da nije dobio priliku dizajnirati svjetiljke dok nije radio kao arhitekt u Tivoliju.
Njegova prva neovisno dizajnirana svjetiljka bila je Konkyliependlen iz 1964. Nadahnut PH-ovim principima rasvjete, svijetom fantazije Vernera Pantona i šarenim, kreativnim okruženjem Tivolija. No ono što ju je činilo posebnom je to što je bila izgrađena od 12 identičnih letvica. Posebno izdanje Tivolija, koje je izvana bilo zlatno eloksirano, a iznutra naizmjenično narančasto i crveno lakirano, obješeno je po cijelom vrtu. Još uvijek postoji nekoliko Conkylie privjesaka na Kineskom tornju.
Ideja o svjetiljkama sastavljenim od uniformnih elemenata jedna je od karakteristika dizajna lampi Louisa Weisdorfa. Isti princip može se vidjeti, na primjer, u vezi s dobro poznatim sfernim Turbo privjeskom, kao i lampom Facet i prekrasnim privjeskom školjka. "Ono što i.a. fasciniralo me je vrlo jednostavan princip izrade, ali i to što možete mijenjati izgled lampi miješanjem letvica u različitim bojama. Ali postupno sam propustio više prilika za raznolikost, sve dok nisam dobio potpuno novu ideju. Odakle inspiracija, nemam pojma”.
Bliska suradnja sa GUBI
Louis Weisdorf je upoznao obitelj Gubi dok su živjeli u istom susjedstvu u Frederiksbergu i imali djecu koja su išla u istu školu. No, prošlo je mnogo godina prije nego što je GUBI ugledao svoj Turbo privjesak i ponudio da ga pusti u proizvodnju. Bio je to početak uspješne suradnje na Multi-Liteu, koja je kasnije nadopunjena podnom i stolnom lampom u više kombinacija boja.
Gubi je danska dizajnerska tvrtka koja proizvodi namještaj i svjetiljke. Veliki naglasak stavljaju na estetiku, funkcionalnost i kreativnost, za što savršeno pristaje svjetiljka Multi-Lite Louisa Weisdorfa.
)